U okviru istraživanja koje je provela Njemačka savezna centrala za zdravstvenu edukaciju (BZgA) “Afiniteti mladih u Saveznoj Republici Njemačkoj prema drogama u 2011”, 5.000 mladih starosti između 12 i 25 godina odgovaralo je na pitanja o tome kakav odnos imaju prema nikotinu, alkoholu i marihuani.

Petera Langa iz Centrale za zdrastvenu edukaciju posebno veseli što se i dalje nastavlja trend nepušenja.

– Broj djece izemđu 12 i 17 godina, koji nikad do sad nisu pušili je u međuvremenu od 2001. porastao s 40 na 71 posto, kaže Lang. Broj stalnih pušača pada, pa dok ih je u ovoj starosnoj grupi 2001. bilo 28 posto, prošle godine ih je bilo tek 12 posto. I kad se radi o konzumaciji kanabisa, broj korisnika je pao.

U BZgA-u smatraju da je ovaj pozitivan trend rezultat njihovog programa edukacije s ciljanom internet ponudom, brošurama i posjetama školama. Manjem broju uživalaca nikotina doprinjele su i neke zakonske promjene: širenje zabrana pušenja, podizanje cijena cigaretama te postavljanje automata za prodaju cigareta na kojima se moglo kupovati samo uz pomoć bankarskih kartica.

U istoj je dobno grupi zapažen i manji broj slučajeva konzumacije alkohola. No mnogi od nešto starijih, između 18 i 25 godina, redovno piju alkohol. Za upućivanje mladih u odgovorni odnos pri konzumaciji vina, piva i žestokih pića, BZgA se najviše pouzdaje u roditelje i škole. Savezna centrala za zdravstvenu edukaciju nudi školama održavanje predavanja o reklami i o rizicima koje se vežu za konzumaciju alkohola, o iskustvima u svakodnevnom obiteljskom životu i općenito u društvu kao i podršku mladima.

Podršku trebaju prije svega oni koji su već postali ovisni od alkohola, kaže šef Njemačkog centra za pitanja ovisnosti kod djece i mladih (DZSKJ) profesor Rainer Thomasius. “Imamo grupu od sedam do osam posto mladih između 14 i 18 godina koji koriste alkohol na riskantan način”. Pri tome djeca i mladi imaju dobre izglede, ako se podvrgnu terapiji odvikavanja, jer se njihova ovisnost nije razvukla na više od deset godina, što je često slučaj s odraslim ovisnicima od alkohola, kaže profesor Thomasius.

Share.
Leave A Reply Cancel Reply
Exit mobile version