Brojna su ponašanja roditelja koja potiču djetetov dojam kako roditelju nije stalo. To su ponašanja koja uzrokuju nestabilnost obitelji, a neka od njih su izvanbračne veze roditelja, verbalni i fizički sukobi, prekomjerno i učestalo pijenje alkoholnih pića roditelja, zanemarivanje obitelji.
Dobar odnos roditelja i djeteta jamči da si niti roditelj niti dijete neće dozvoliti ponašanja koja bi tu uzajamnost, vezanost i prijateljstvo mogla ugroziti
Za dijete je od iznimne važnosti:
- povezanost oba roditelja s djetetom (bez obzira žive li zajedno ili odvojeno),
- njegovanje međusobne ljubavi i poštovanja,
- razumijevanje,
- roditeljski (brižni) nadzor koji karakterizira poštivanje djetetove potrebe za osamostaljenje i odrastanje u skladu s njegovom socijalnom i emocionalnom zrelošću i spremnosti,
- gradnja vlastitog kvalitetnog sustava vrijednosti (što uključuje osobna pitanja moralnosti, zdravlja, rada, ljubavi),
- prilagodba vlastitih odgojnih metoda u skladu s individualnim specifičnostima djeteta,
- poticanje vizije o budućnosti.
Koje vam tehnike mogu pomoći u roditeljstvu?
- Naučite svoje dijete da svako ponašanje dovodi do određenih posljedica i da je na njemu da preuzme odgovornost za te posljedice.
- Učite ga da uz sve veća prava koja traži idu i sve veće odgovornosti, a vi ne preuzimajte odgovornosti za njegovo ponašanje u kritičnim trenucima.
- Odolite davanju savjeta osim kada dijete to od vas traži. Razgovarajte s djetetom što više o vlastitim stavovima i dojmovima, a njemu prepustite da odluči slaže li se s vama ili ne.
- Prihvatite odvajanje.
- Razvoj vlastitog identiteta uključuje određeni stupanj odvajanje ali ne i potpuno izoliranje od
- obitelji.
- Pokažite strpljenje kada vam se neke odluke ne čine primjerenim.
- Pustite adolescenta da razmišlja o sebi. Neka vas umiri činjenica da je dom sigurno mjesto gdje može izraziti svoje frustracije srediti misli i shvatiti promjene u svom životu.
- Samopoštovanje adolescenta može biti vrlo krhko. Obratite pažnju kako mu se obraćate. Kritike i uvrede mogu ozbiljno narušiti njegovu sliku o sebi te ga emocionalno udaljiti od vas.
- Dajte mu priliku da bude sam sa sobom kada mu je to potrebno.
- Dopustite i adolescentu da preuzme dio brige.
- Ako vi preuzimate brigu za sve oko njega, narušavate prilike da uči o osobnoj odgovornosti.
- Dopustite mu da više odlučuje o svom životu i sudjeluje u obiteljskim odlukama.
- Uključite ga u pomoć oko kućanskih poslova, ponudite da izabere zadatke koje bi želio obavljati.
- Izbjegavajte biti automat koji viče „Ne“. Pričekajte 10 sekundi. Neka navede svoje razloge za ono što traži od vas – s nekim pravilima budite feksibilniji, s nekima pravedni, a s nekim – vama važnima – nepopustljivi.
- Budite svjesni sebe, svojeg glasa, tona i neverbalne komunikacije dok razgovarate. Možda ga odbija vaš izraz lica? Zvučite li cinično ili ironično? Vičete li? Budite svjesni sebe i svojeg zadovoljstva u životu. Kako vam je na poslu, u braku, s roditeljima, prijateljima?
- Prihvatite vlastite osjećaje. Biti roditelj ne znači biti savršen. Možete se osjećati frustrirano, ljutito, obeshrabreno, tužno. Ako ste burno reagirali ispričajte se svom djetetu. Na taj način i mlada osoba uči kako su odnosi kompleksni.
Izvor: Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije